עברית  |  English  |  
תאריך ושעה
 

מונה:


עד-אור מיפוי העיר העתיקה ירושלים

דף הבית >> שערים

 

                                                     שערי העיר העתיקה והר הבית  


 

  7 שערים ופשפש אחד קיימים בחומות העיר העתיקה מלבד 12 שערים של הר הבית שחלקם משמשים גם כשערים של החומה הנוכחית.

 
 
שער יפו – באב אל ח'ליל (מרכז החומה המערבית)
השער החשוב ביותר של העיר העתיקה, משמש כיום כשער כניסת רכבים ואף לתחבורה ציבורית. השער נבנה בשנת 1538 במסגרת בניית החומה העות'מאנית ע"י הסולטאן סולימאן המפואר. כתובת בשער מנציחה את בנייתו: "בשם אלוה הרחמן והרחום, צווה לבנות חומה ברוכה זו, אדונינו הסולטאן הגדול מלך התורקים, הערבים והפרסים, סולימאן בן סלים חאן, אללה ינציח מלכותו, בתאריך תשע מאות חמש וארבעים" (להיגרה, הספירה המוסלמית, 1538 לספירה הנוצרית – תרגום:וילנאי). הערבים קוראים לשער: באב אלח'ליל כיוון שמכאן הובילה דרכם אל ח'ליל היא חברון והיהודים קוראים לו ע"ש הדרך שהובילה לעיר הנמל יפו. טופוגרפית המקום אסטרטגי כיוון שממוקם על "אוכף" ולא-בכדי בנה כאן הורדוס את המצודות (המוכרות בכינוי:"מגדל דוד") להגן על העיר ומושליה.
כמו בשאר שערי העיר, נבנתה הכניסה בזוית 90% ע"מ להקשות על כניסת תוקפים אולם בשנת 1898, לקראת בואו של וילהלם השני מלך גרמניה, נפרצה החומה ואף נסתם החפיר שהיה בין השער ל "מגדל דוד". באותה כניסה עבר גם הגנרל אלנבי ב- 1917 לאחר כבוש ארץ ישראל מידי התורקים. האנגלים הסירו את מגדל השעון שהיה מעל השער ושנבנה בשנת 1909 לכבוד יום הולדתו ה-50 של הסולטאן התורקי ע"א חמיד.
בין 1948 ל- 1967, סתמו הירדנים את הפרצה אולם לאחר מלחמת ששת הימים, נפתחה שוב החומה לתנועת רכבים כפי שאנו מכירים אותה כיום.
שער ציון – באב א-נבי דאוד

Go Back  Print  Send Page
מפות מוכנות-הזמינו ותהנו מהנחה   -   0524521113
לייבסיטי - בניית אתרים