עברית  |  English  |  

עד-אור מיפוי העיר העתיקה ירושלים

 
סוכות 2009, יום שני, מפגש לפני הליכה לכותל לברכת כהנים
באחת הפינות בקרדו מוצב העתק פסיפס מפת מידבא. המפה התגלתה בשנת 1884 בכנסיית גאורגיוס בעיר מידבא שבירדן, מתוארכת למאה השישית ומשמשת מסמך ויזואלי הקדום ביותר של ירושלים הביזאנטית. במפה עמוד בשער שכם (סטפנוס) שנבנה לכבוד הדריאנוס כנקודה שממנה  מדדו את הארץ, שורת עמודי הקרדו והבלטה של כנסיית הקבר והניאה
בית כנסת הרמב"ן
רחבת גלעד לחללי תש"ח - "ברחבה זו נטמנו חללי הרובע היהודי הי"ד שנפלו בקרב גיבורים במלחמת השחרור בין ד´ ל- יט´ באייר תש"ח לאחר חצי שנה של מצור. מכאן הועברו למנוחת עולמים להר הזיתים ביום כו´ בתמוז תשכ"ז"
רחוב גלעד - שלט הנצחה לישיבת המקובלים "שער השמים" שנוסדה בשנת תרס"ו  והעוברה לעיר החדשה לאחר מלחמת השחרור
גלעד לחללי מלחמת השחרור - אנדרטת מצבה המסמנת את המקום שבו נטמנו החללים עד להעברתם להר הזיתים ב- 1967 (ראו פירוט בשלט ההנצחה)
סימלה של מש´ רוטשילד על בניין רוטשילד (ת"ת זילברמן) בככר בתי מחסה - במרכז מגן עם 5 חיצים מאוגדים המסמלים את חמשת בניו של מייסד השושלשת, מאיר רוטשילד והרקע אדום כי זה פירוש שם המשפחה בגרמנית (אדום=ROD מגן=SHILD). בתחתית המילים הלטיניות: אחדות (CONCORDIA ),חריצות ( INDUSTRIA ), יושרה (INTEGRITAS  )
בניין בתי מחסה - הוקם בסוף המאה ה- 19 ביוזמת הרב עזריאל הילדסהיימר ובתרומה מרכזית של וילהלם קרל רוטשילד כפתרון דיור לעניי ירושלים ובו היו  כמאה דירות בנות 2 חדרים ומטבח. הבניין היה המתחם האחרון של מגיני הרובע במלחמת השחרור ומכאן הלכו לשבי הירדני. כיום משמש המקום כתלמוד תורה ומשרדי החברה לפיתוח הרובע
יוסף בן ממתיהו מעיד כי עמודי הסטיו המלכותי של הורדוס היו רחבים כך ששלושה איש פרושי ידיים נדרשו כדי להקיפו. - שרידי עמוד ברחבת בתי מחסה המתאים בגודלו לתיאור זה.
"...אשר הלך אריה לביא שם גור אריה, ואין מחריד" (נחום, ב´) - משפחה ברוכת-ילדים על פסל האריה סמוך לישיבת הכותל (9/8/09)
דגם המנורה בקצה מעלות רבי יהודה הלוי לשם הובא מהקרדו
ישיבת פורת יוסף
מספר עמודים: 2
 1  2    הבא   
מפות מוכנות-הזמינו ותהנו מהנחה   -   0524521113
לייבסיטי - בניית אתרים